Продължете към съдържанието

Междинен отчет за изпълнение на етап 1 на проект„Доброволчеството като подход за изграждане на устойчиви университетски общности“, Договор № КП-06-Н65/3 от 12.12.2022 г.

  • от

Проектът „Доброволчеството като подход за изграждане на устойчиви университетски общности“ започна на 12.12.2022 г. и вече отмина първият етап, в който беше постигнато следното по обособените 4 работни пакета:

Работен пакет 1: Техническо и ресурсно осигуряване

Осигурена е компютърна техника, необходима за изпълнение на проекта, закупени са материали и консумативи при стриктно прилагане на изискванията на сключено Рамково споразумение на УНСС.

Работен пакет 2: Провеждане на теоретични проучвания

Този работен пакет включва няколко дейности, като до момента е направено проучване и сравнителен анализ на налични концепции в областта на доброволчеството, младежкото включване, третата мисия на университетите, изграждането на университетски общности/екосистеми, социален импакт на университетите и др. подобни. Тази дейност се основава на събирането на релевантна литература в областта на изследване, библиографско проучване на достъпни теоретични разработки. Проучени са и други източници – нормативна база, доклади, стратегически документи, за да бъдат изведени тенденциите в развитието на доброволчество, да се разграничат специфични модели. Направен е преглед, анализ и обобщаване на нормативни и стратегически документи, институционални доклади, статистическа информация. Събрани са официални данни за състоянието на доброволчеството. Резултатите от проучванията са обсъдени между членовете на екипа на онлайн срещи, присъствено и в по-малки групи. На базата на проучванията в стартира подготовката и реализирането на научни публикации.

Работен пакет 3: Провеждане на емпирични изследвания

По този работен пакет са постигнати резултати в няколко направления.

  1. Проведени са фокус-групи със студенти, преподаватели и служители за извличане на данни за нагласи и очаквания по отношение на доброволчеството. За целта са разработени модели на въпросници за провеждане на фокус-групи. По проект е планирано да се реализират 2 фокус-групи с численост до 8 души. Първата е съставена от студенти, а втората – от преподаватели и служители на УНСС. При изпълнението на дейността, екипът прецени, че е целесъобразно, поради характера на работата и ритъма на трудова заетост на участниците, провеждането на 3 отделни фокус-групи. Проведени са 3 фокус-групи: с 11 студенти, 7 преподаватели и 9 служители. Всички фокус-групи са проведени при спазване на правилата за отчетност, има налични присъствени списъци, направени са обобщения, протоколи с запис, използвани са подходящи интерактивни методи при събирането на мнения и генерирането на идеи. Всяка от срещите е документирана и е публикувана официална информация във Фейсбук страницата на проекта.

2) Разработени са анкетни карти и е проведено анкетно проучване с представителна извадка от обучаващи се в УНСС. Беше планирано провеждането на анкетно проучване с представителна извадка от обучаващи се в УНСС (250-300 души), стратифицирана по курсове на обучение (бакалаври от 1 до 4 курс, магистри, докторанти). Екипът разработи анкетна карта, беше направено предварително тестване с цел прецизиране на въпросника. Анкетата беше направена в електронен вариант и предоставена за попълване. Общият брой студенти, попълнили въпросника е 532. Предстои проверка на данните и статистическа обработка на коректно подадените въпросници.

3) Беше планирано провеждане на анкетно проучване с проста случайна извадка от преподаватели и служители (около 100 участници). Беше взето решение да бъдат направени две отделни анкетни карти за преподаватели и служители. Екипът разработи анкетни карти – 2 бр., беше направено предварително тестване с цел прецизиране на въпросника. Анкетата беше направена в електронен вариант и предоставена за попълване. Общият брой отзовали се преподаватели – 90, а служители – 57. Предстои проверка на данните и статистическа обработка на коректно подадените въпросници.

Работен пакет 4: Публичност и разпространение на резултатите

  • Създаден е уеб-сайт, който да служи като платформа за осъществяване на дейности и популяризиране на резултати от проекта (https://uni-volunteer.com/).
  • Създадена е Фейсбук страница (https://www.facebook.com/profile.php?id=61555448165822) за популяризиране на резултатите и публикуване на свързани с темата за доброволчеството интересни факти.
  • Стартира подготовката и публикацията на междинни публикации.
  • Членовете на екипа постоянно промотират проекта при срещи със студенти, преподаватели и представители от практиката, както в рамките на срещи в УНСС, така и при участия в мобилности по Еразъм+ и в работни срещи в университетската мрежа ENGAGE.EU.

Повишаване на научния капацитет и подготовката на млади учени

  • Съвместната работа по подготовката на въпросниците за старт на фокус-групите, по създаването и апробирането на анкетите за студенти, преподаватели и служители води до повишаване на социологическата и статистическа подготовка на членовете на екипа.
  • Методологията за извършването на отделни стъпки от планираните по проекта дейности се коментира и прецизира с участието на младите учени, които са част от екипа, което също допринася за повишаване на административния и изследователския им капацитет.

Развиване на научно сътрудничество

  • Вследствие интердисциплинарността на екипа, изпълняващ проекта и в хода на провеждането на анкетите за нагласите към доброволчеството сред преподавателите в УНСС, бяха генерирани нови идеи за изследвания и публикации сред по-широк кръг от преподаватели.
  • Представянето на проекта в международна среда (по време на работни срещи в консорциума ENGAGE.EU, при пътувания по Еразъм+ и др.) също генерира интерес и нови възможности за научно сътрудничество.

Отчетът (научен и финансов) беше подаден в срок при спазване всички изисквания на Фонд „Научни изследвания“ и в момента тече разглеждането му. След получена обратна връзка от финансиращата организация ще се премине към изпълнение на Етап 2 за период от 18 месеца.